Slovaca Dominika Cibulkova a câştigat, duminică, ediţia din acest an a Turneului Campioanelor, competiţie găzduită de Singapore.

cibulkova

Intrată în finală cu şansa a doua, în faţa unei jucătoare, Angelique Kerber, ce a avut un sezon fabulos, Cibulkova şi-a dat seama că trebuie să joace totul pe cartea atacului şi nu i-a dat nicio şansă adversarei sale.

Aflată în permanenţă la conducerea ostilităţilor, Cibulkova s-a distanţat rapid la 4-0 înainte să-şi adjudece setul cu 6-3 şi în cele din urmă meciul cu 6-3, 6-4, după numai o oră şi 18 minute de joc.

Slovaca practic şi-a luat revanşa după ce a pierdut meciul direct din grupe şi obţine prima victorie împotriva lui Kerber după o pauză de mai mult de trei ani.

Succesul de duminică îi asigură slovacei, practic, culoarul favorabil de a reveni între primele cinci jucătoare ale lumii, dar ne arată şi că Angelique Kerber rămâne o “pământeană”, o jucătoare care nu are încă forţa necesară pentru a domina circuitul WTA de maniera Serenei Williams.