Cel mai ciudat meci din 16-imile de finală ale Cupei României, cel dintre Dinamo Bucureşti şi Dinamo II Bucureşti, a fost câştigat de prima echipă a grupării din Ştefan cel Mare, scor 2-1.

dinamo

Trupa lui Ioan Andone s-a chinuit serios pentru a da lovitura de graţie, golul victoriei fiind semnat de Patrick Petre în minutul 80. Mai mult, Dinamo a fost dominată clar, pe alocuri, de o echipă, Dinamo II, entuziasmantă, inclusiv pe final puştii lui Laurenţiu Diniţă trecând de câteva ori pe lângă reuşita egalizatoare.

Alături de Dinamo Bucureşti, miercuri au mai obţinut calificarea în optimile de finală formaţii precum ASA Târgu Mureş (5-0 la Unirea Tărlungeni), CS Mioveni (3-1 la Olimpia Satu Mare), CSM Iaşi (2-0 la Metalurgistul Cugir), FC Voluntari (5-1 la FC Clinceni), Gaz Metan Mediaş (7-1 la Cetate Deva), Dacia Unirea Brăila (1-0 cu Concordia Chiajna) şi ACS Politehnica Timişoara (2-0 la Chindia Târgovişte).

În meciurile disputate marţi s-au înregistrat următoarele rezultate: FC Vâlcea – CFR Cluj 0-1, Metalosport Galaţi – Luceafărul Oradea 0-1, ASU Politehnica Timişoara – Pandurii Târgu Jiu 0-3, Sepsi Sf. Gheorghe – CS Universitatea Craiova 0-1 (după prelungiri).

16-imile se încheie joi seara cu meciurile CS Afumaţi – FC Botoşani, Nuova Mama Mia Becicherecu Mic – Astra Giurgiu, FC Baloteşti – Viitorul Constanţa şi Foresta Suceava – Steaua Bucureşti.