Într-unul dintre cele mai așteptate meciuri din etapa a șasea a play-off-ului Ligii I la fotbal, CSM Politehnica Iași și CFR Cluj au încheiat la egalitate, 1-1.

Cele două formații și-au împărțit perioadele de dominare, astfel că a rezultat un duel echilibrat pe arena din Copou.

Țucudean a deschis scorul înainte de pauză, atacantul oaspeților reușind să valorifice o minge excelentă venită de la Deac.

Poli a egalat în minutul 66. Andrei Cristea a transformat un penalty acordat destul de ușor de centralul Ovidiu Hațegan.

Poli Iași – CFR Cluj s-a încheiat 1-1 și ardelenii ratează ocazia de a egala liderul FCSB la puncte, astfel că duelul direct din weekendul viitor se anunță un meci pe viață și pe moarte, fiind ultima șansă a CFR-iștilor să răstoarne situația în lupta pentru titlu.

Tot duminică, în play-out, Gaz Metan Mediaș s-a impus, cu 3-0, pe terenul formației Juventus București. Ely a reușit un hattrick, într-un meci dominat copios de oaspeți. Practic, duminică s-a stabilit prima echipă care retrogradează, Juventus având șanse minime să se mai salveze.