Etapa a 19-a a Ligii I la fotbal s-a încheiat, luni seara, cu victoria obţinută de Dinamo Bucureşti, 3-1 împotriva formaţiei FC Voluntari.

sursa foto digisport.ro
sursa foto digisportro

Deşi a jucat într-un meci considerat în deplasare, Dinamo a evoluat împotriva formaţiei FC Voluntari chiar pe arena din “Ştefan cel Mare”.

Iar acest aspect a fost de bun augur pentru elevii lui Mircea Rednic, Gnohere reuşind să deschidă scorul după mai puţin de 40 de secunde.

Momentul psihologic al meciului s-a petrecut în minutul 30. Bălan a scăpat singur cu Cerniauskis, a fost împins din spate de un adversar, a intrat în Cerniauskas şi minge a intrat în poartă. Însă Andrei Chivulete, spre uluirea tuturor celor prezenţi la meci, nu a lăsat golul şi nici nu a dat penalty şi eliminare pentru FC Voluntari, ci doar cartonaş galben pentru atacantul “gazdelor”.

În minutul 41, Steliano Filip a făcut 2-0 pentru Dinamo, cu un şut plasat, şi a rezolvat, practic, soarta meciului.

Paul Anton şi-a trecut şi el numele pe lista marcatorilor în minutul 60, iar Spahija a înscris pe final golul de onoare pentru FC Voluntari.

FC Voluntari – Dinamo s-a încheiat 1-3 şi elevii lui Mircea Rednic trec peste Steaua în clasament, ajungând la numai trei puncte de locul al doilea.

Rezultatele complete ale etapei a 19-a: FC Voluntari – Dinamo 1-3, Steaua – Astra 0-1, CSMS Iaşi – FC Botoşani 1-0, Viitorul Constanţa – CS Universitatea Craiova 4-0, ACS Poli Timişoara – ASA Târgu Mureş 2-0, Petrolul Ploieşti – CFR Cluj 1-0, Pandurii Târgu Jiu – Concordia Chiajna 2-0.