Deși este un pas de a retrograda și are probleme financiare, Gaz Metan Mediaș este foarte aproape să-și asigure prezența, pentru viitorul sezon, în cupele europene.

Asta pentru că cei de la Mediaș s-au calificat, marți seara, în semifinalele Cupei României, după ce s-au impus, scor 1-0, în confruntarea cu Astra Giurgiu din faza sferturilor de finală.

Singurul gol al meciului a fost marcat de Mario Rondon, în minutul 27. Același Rondon a fost aproape să facă 2-0 în minutul 79, dar penaltiul executat de atacantul din Venezuela a fost respins de Iliev.

Gaz Metan Mediaș se califică în semifinalele Cupei României, după un meci la capătul căruia reprezentanții ambelor echipe au acuzat frigul năpraznic.

Sferturile de finală ale Cupei României continuă miercuri cu meciul dintre AFC Hermannstadt și FCSB și joi cu partida dintre CS Universitatea Craiova și Dinamo București. Duelul dintre FC Botoșani și CSM Politehnica Iași a fost amânat.