Universitatea Craiova pierde puncte importante în lupta pentru câștigarea titlului de campioană a României după ce vineri seara, în primul meci al ultimei etape din sezonul regulat, a făcut doar 1-1 acasă cu ACS Politehnica Timișoara.

Oltenii au controlat jocul și și-au creat numeroase ocazii de a marca, dar bănățenii s-au apărat eroic și au reușit să obțină un punct vital în lupta pentru salvarea de la retrogradare.

Mai mult, chiar Poli a deschis scorul, în minutul 50, prin Enescu, dar minunea a durat doar șapte minute, Dimitrov egalând cu un gol de senzație.

A fost 1-1 în cele din urmă, ceea ce înseamnă că Universitatea Craiova intră cu 26 de puncte în play-off, în timp ce Poli Timișoara va avea 14 puncte la începutul play-out-ului.