CSM Bucureşti, campioana Europei en-titre la handbal feminin, este foarte aproape de o nouă calificare în sferturile de finală ale Ligii Campionilor.

Carmen Martin a fost cea mai buna marcatoare a CSM-ului

Duminică seara, formaţia noastră a trecut la pas, scor 33-25, de echipa daneză Esbjerg, la capătul unui meci dominat copios de bucureştence.

Carmen Martin, 6 goluri, şi Niombla, 5 reuşite, au fost cele mai bune marcatoare ale echipei noastre, într-un meci în care nu mai puţin de 11 jucătoare de la CSM au reuşit să-şi treacă numele pe lista marcatorilor.

CSM Bucureşti a urcat pe locul 4 în Grupa Principală II, poziţie ce asigură calificarea în faza sferturilor de finală. Pentru campioana Europei urmează o deplasare grea, la Larvik, formaţie care în ultima etapă a scos un 27-27 pe terenul lui Gyor, liderul autoritar al grupei.

Apoi, pentru CSM urmează două meciuri considerate mai accesibile, acasă cu Krim, formaţie aflată într-un evident declin de formă, şi returul cu Esbjerg din deplasare.