România a găzduit în această perioadă, la Brăila, Campionatul European de box pentru sportivi de până în 22 de ani.

Aradoaie

Reprezentanţii ţării noastre au reuşit să-şi valorifice avantajul terenului propriu şi au cucerit două titluri continentale, respectiv prin Robert Jitaru, la categoria 56 de kilograme, şi prin Paul Andrei Arădoaie, la categoria 81 de kilograme.

Robert Jitaru l-a învins la limită, scor 3-2, pe englezul Peter McGrail, la capătul unei partide în care sportivul nostru şi-a adjudecat clar reprizele a întâia şi a treia.

Jitaru

Paul Andrei Arădoaie a trecut şi el la limită, scor 3-2, în finala disputată împotriva rusului Muslim Gadjimagomedov. Adversarul românului a dezaprobat decizia arbitrilor, însă fără a lua în calcul faptul că a fost dominat clar în a treia repriză, când a părut că a terminat benzina.

Jitaru, de la Steaua Bucureşti, şi Arădoaie, de la Dinamo Bucureşti, erau singurii sportivi români care a trecut de faza sferturilor de finală la această competiţie, deşi ţara noastră s-a prezentat cu 10 boxeri la start.