12 echipe au obținut, până acum, calificarea în optimile de finală ale Cupei României la fotbal.

FC Voluntari, Csikszereda Miercurea Ciuc, Clubul Sportiv Universitatea Craiova, Sepsi Sfântu Gheorghe și Dinamo București au obținut calificarea încă de marți.

Miercuri s-au jucat alte șapte meciuri din faza 16-imilor de finală. De departe cel mai echilibrat și spectaculos meci a fost cel dintre UTA Arad și Politehnica Iași.

Gazdele au condus cu 1-0 și 2-1, dar Poli a egalat de fiecare dată și a dus jocul în prelungiri. Enoh a transformat un penalty pentru moldoveni în minutul 97 și părea că jocul curge în favoarea Politehnicii.

Însă Popa a egalat la 3, transformând și el un penalty, în minutul 114, și a dus jocul la lovituri de departajare.

Jucătorii de la Politehnica și-au păstrat calmul și s-au impus, cu 5-3, grație golurilor marcate de Cioinac, Enoh, Rus, Zaharia și Adria Gallego.

Tot miercuri au obținut calificarea în optimile de finală ale Cupei României și CS Mioveni, 3-0 la Sporting Liești, Dunărea Călărași, 2-0 la CSM Slatina, Universitatea Cluj, 1-0 la Progresul Spartac, AFC Hermannstadt, 2-0 la Academica Clinceni, Viitorul Constanța, 3-0 la Concordia Chiajna, și CFR Cluj, 1-0 la Chindia Târgoviște.