Simona Halep, ultima jucătoare din România prezentă pe tabloul principal de simplu de la Roland Garros, a părăsit competiţia în faza optimilor de finală.

halep

Cotată cu şansa a şasea la câştigarea trofeului, constănţeanca a pierdut, cu 6-7, 3-6, confruntarea cu australianca Samantha Stosur.

Meciul a început duminică seara, dar s-a întrerupt la 5-3 pentru sportiva noastră, în primul set. Jocul s-a reluat abia marţi, din cauza ploii.

Simonei nu i-a priit această pauză. A pierdut primul set la tiebreak şi a cedat iniţiativa în actul al doilea. Chiar dacă partida a fost întreruptă din nou, din cauza ploii, Simona nu s-a regăsit şi a pierdut în cele din urmă.

Sportiva noastră rămâne cu 240 de puncte WTA şi un cec în valoare de 173.000 de euro.

Simona nu este singura sportivă afectată de întreruperile de la Paris. Poloneza Agnieszka Radwanska are mari emoţii în confruntarea cu bulgăroaica Ţvetlana Pironkova, deşi a câştigat primul set, duminică, scor 6-2.