Steaua Bucureşti, liderul la zi din Liga I, păstrează şanse minime de a ajunge în primăvara europeană, după ce a făcut doar egal, 0-0, în meciul jucat în deplasare cu FC Zurich.

steaua

În ciuda rezultatului alb, partida a fost una deosebită de spectaculoasă, ambele formaţii împărţindu-şi perioadele de dominare.

Totuşi, trebuie să recunoaştem că elveţienii, deşi formaţie de Liga a doua, au ratat ocaziile mai mari. Steaua nu confirmă în Europa forma bună din Liga I şi rămâne cu două puncte în grupa de Europa League, fiind codaşa unei grupe dominate, oarecum surprinzător, de Osmanlispor. Turcii s-au impus, joi seara, la Villarreal, 2-1, golul victoriei fiind înscris, în minutul 75, de Raul Rusescu.

Rezultatele complete ale etapei a IV-a din grupele Europa League

FC Astana – Olympiakos Pireu 1-1

Anderlecht Bruxelles – FSV Mainz 6-1 (Stanciu a reuşit o dublă pentru gazde, ambele goluri fiind înscrise din pasele lui Chipciu. Ambii mijlocaşi români au fost titulari. Chipciu a jucat 56 de minute, iar Stanciu a evoluat timp de 67 de minute)

Sporting Braga – Konyaspor 3-1

Fiorentina – Slovan Liberec 3-0 (La gazde, Tătăruşanu a fost integralist)

Gent – Şahtior Doneţk 3-5

Nice – Red Bull Salzburg 0-2

Panathinaikos Atena – Standard Liege 0-3

PAOK Salonic – Qarabag Agdam 0-1

Schalke 04 – FC Krasnodar 2-0

Southampton – Internazionale Milano 2-1

Sparta Praga – Hapoel Beer Sheva 2-0 (La oaspeţi, Hoban a fost integralist)

Villarreal – Osmanlispor 1-2 (La oaspeţi, Raul Rusescu a intrat în minutul 73 şi a marcat golul victoriei în minutul 75)

FC Zurich – Steaua Bucureşti 0-0