Cotată cu șansa a cincea la câștigarea competiției, Irina Begu s-a calificat, luni seara, în optimile de finală ale turneului feminin de tenis de la Acapulco (Mexic), turneu dotat cu premii în valoare de 250.000 de dolari.

Irina a revenit de la 0-1 la seturi și s-a impus greu, scor 3-6, 6-2, 6-4, în confruntarea cu Christina McHale, din SUA, locul 81 mondial.

Irina și-a asigurat un cec în valoare de 3.400 de dolari și 30 de puncte WTA, iar în optimi își va măsura forțele cu Veronica Cepede Royg, din Paraguay.

Sportiva sud-americană, locul 82 mondial, a învins-o în primul tur, scor 4-6, 7-6, 6-3, pe elvețianca Belinda Bencic.

Irina Begu și Veronca Cepede Royg s-au mai întâlnit de două ori până acum. Fiecare dintre jucătoare a câștigat câte un meci cu același rezultat, practic, 2-1 la seturi.

Ambele partide au avut loc în 2014. Irina a câștigat, 6-3, 5-7, 6-1, la Rio de Janeiro, iar Veronica a câștigat, 6-4, 4-6, 6-4, la Medellin, în Columbia.