Mihaela Buzărnescu, a patra favorită a competiției, s-a calificat joi în semifinalele turneului feminin de tenis de la Strasbourg (Franța), competiție dotată cu premii în valoare de 250.000 de euro.

Sportiva noastră a obținut una dintre cele mai facile victorii din carieră, reușind să se impună, scor 6-0, 6-3, în confruntarea cu Su Wei Hsieh, din Taipei, a opta favorită a turneului și ocupanta locului 49 mondial.

Victoria, obținută în 71 de minute de joc, i-a asigurat Mihaelei un cec în valoare de 9.274 de euro și 110 puncte WTA grație cărora sportiva noastră ar putea pătrunde între cele mai bune 30 de jucătoare din lume.

În semifinale, Mihaela dă piept cu învingătoarea din meciul vedetă al sferturilor, respectiv cu slovaca Dominika Cibulkova, locul 36 mondial, sau cu australianca Sam Stosur, locul 60 mondial.

Mihaela Buzărnescu nu a mai jucat cu niciuna dintre cele două jucătoare, însă parcursul excelent de la Strasbourg îi oferă deja un plus de moral înainte de Roland Garros.