Simona Halep s-a calificat luni în sferturile de finală ale Roland Garros, al doilea Grand Slam de tenis al anului.

Sportiva noastră a făcut senzaţie în optimi, reuşind să treacă de o manieră categorică, scor 6-1, 6-1, de Carla Suarez Navarro (Spania), cap de serie numărul 21.

Halep a avut nevoie de aproximativ o oră pentru a-şi adjudeca o victorie obţinută la capătul unui meci în care nu i-a lăsat nicio şansă adversarei.

Simona şi-a asigurat 430 de puncte WTA şi un cec în valoare de 340.000 de euro.  În sferturi, Halep va da piept cu învingătoarea dintre croata Petra Martic, jucătoare venită din calificări, şi ucraineanca Elina Svitolina, cea care a învins-o pe Simona în finala de la Roma.

Tot în sferturi, la dublu, Raluca Olaru şi Olga Savchuk vor da piept cu Martina Hingis şi Chan Yung Jan, iar Irina Begu şi Saisai Zheng le vor înfrunta pe Ashleigh Barty şi Casey Dellacqua.