România are patru jucătoare în turul al doilea al turneului feminin de tenis de la Miami, după ce Sorana Cîrstea şi Patricia Maria Ţig au obţinut, miercuri seara, victorii spectaculoase în runda inaugurală a competiţiei dotată cu premii în valoare de aproape 7,7 milioane de dolari.

Ajunsă pe tabloul principal după ce a trecut prin calificări, Patricia Maria Ţig şi-a continuat forma foarte bună de până acum şi a învins-o în primul tur, scor 7-6, 6-1, pe Heather Watson, din Marea Britanie.

Meciul a durat 84 de minute, iar Patricia a câştigat în special graţie procentajului excelent la mingile câştigate pe primul serviciu, 30 din 37.

Sorana Cîrstea, locul 65 mondial, a avut nevoie de doar 70 de minute pentru a trece, cu 6-2, 6-4, de Monica Puig (Puerto Rico), locul 40 mondial şi surprinzătoarea câştigătoare de la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro.

Patricia Maria Ţig şi Sorana Cîrstea se alătură, în turul al doilea, Simonei Halep şi Irinei Begu, sportive care, graţie ierarhiei WTA, au avut “bye” în primul tur.

Astfel, vom avea Patricia Maria Ţig – Kristina Mladenovic (cap de serie numărul 22), Simona Halep – Naomi Osaka, Irina Begu – Lara Arruabarrena şi Sorana Cîrstea – Anastasija Sevastova (cap de serie numărul 19).