Marți seara s-au disputat primele meciuri din actuala ediție a grupelor UEFA Champions League, iar spectacolul a fost asigurat de cei trei oameni de gol ai Barcelonei, respectiv Messi, Luis Suarez și Neymar.

Neymar a fost mai altruist ca oricand si a incheiat meciul cu un gol si 4 pase decisive

Obligați să răzbune înfrângerea de sâmbătă, din campionat, 1-2 cu Alaves, pe teren propriu, catalanii au apăsat pe accelerație aproape de maxim și au făcut prăpăd în disputa cu Celtic Glasgow, scor 7-0.

Messi a reușit trei goluri și un assist, Luis Suarez și-a trecut în cont două goluri și un assist, iar Neymar, mai altruist ca oricând, a încheiat meciul cu un gol, superb, din lovitură liberă, și patru pase decisive, cireașa de pe tort fiind pusă de reușita lui Iniesta, creierul uneia dintre cele mai spectaculoase echipe din lume.

Bayern Munchen a avut nevoie de un penalty pentru a sparge apărarea supraaglomerată a rușilor de la FK Rostov, dar reușita lui Lewandowski a fost urmată de alte patru goluri ale nemților așa că, în cele din urmă, Bayern s-a impus cu 5-0 împotriva unei formații la care Andrei Prepeliță a intrat în minutul 67.

Rezultatele complete ale meciurilor de marți, din grupele UCL

FC Barcelona – Celtic Glasgow 7-0

Bayern Munchen – FK Rostov 5-0 (la oaspeți Andrei Prepeliță a intrat în minutul 67)

FC Basel – Ludogoreț Razgrad 1-1 (la oaspeți Cosmin Moți a fost integralist, iar Claudiu Keșeru a fost doar rezervă)

Benfica Lisabona – Beșiktaș Istanbul 1-1

Dinamo Kiev – Napoli 1-2 (la oaspeți Vlad Chiricheș a lipsit, fiind accidentat)

Paris Saint Germain – Arsenal Londra 1-1

PSV Eindhoven – Atletico Madrid 0-1

Meciul Manchester City – Borussia Monchengladbach a fost amânat pentru miercuri, din cauza unei furtuni violente care a lovit orașul englez.